NCP300HSN30T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector w/Reset High
product image
NCP300HSN30T1G Picture
SeekIC No. : 00595352 Detail
NCP300HSN30T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector w/Reset High
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP300HSN30T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 3 V
Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP300HSN30T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C