NCP300HSN45T1G
Voltage Detectors / Monitors 4.5V Detector w/Reset High
product image
NCP300HSN45T1G Picture
SeekIC No. : 00595401 Detail
NCP300HSN45T1G: Voltage Detectors / Monitors 4.5V Detector w/Reset High
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP300HSN45T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 4.5 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 4.41 V
Overvoltage Threshold : 4.59 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Monitored Voltage : 4.5 V
Undervoltage Threshold : 4.41 V
Overvoltage Threshold : 4.59 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP300HSN45T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold4.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C