NCP301HSN30T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector w/Reset High
product image
NCP301HSN30T1G Picture
SeekIC No. : 00595379 Detail
NCP301HSN30T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector w/Reset High
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP301HSN30T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 3 V
Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Output Type : Open Drain
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP301HSN30T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive High
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C