NCP301LSN27T1
Voltage Detectors / Monitors 2.7V Detector
product image
NCP301LSN27T1 Picture
SeekIC No. : 00599261 Detail
NCP301LSN27T1: Voltage Detectors / Monitors 2.7V Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP301LSN27T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.7 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 2.646 V
Overvoltage Threshold : 2.754 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 2.7 V
Undervoltage Threshold : 2.646 V
Overvoltage Threshold : 2.754 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP301LSN27T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C