NCP301LSN30T1
Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector
product image
NCP301LSN30T1 Picture
SeekIC No. : 00599217 Detail
NCP301LSN30T1: Voltage Detectors / Monitors 3.0V Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP301LSN30T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 3 V
Undervoltage Threshold : 2.94 V
Overvoltage Threshold : 3.06 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP301LSN30T1
VendorON Semiconductor
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C