NCP301LSN31T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.1V Detector w/Reset Low
product image
NCP301LSN31T1G Picture
SeekIC No. : 00595381 Detail
NCP301LSN31T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.1V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP301LSN31T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3.1 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 3.038 V
Overvoltage Threshold : 3.162 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 3.1 V
Undervoltage Threshold : 3.038 V
Overvoltage Threshold : 3.162 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP301LSN31T1G
VendorON Semiconductor (VA)
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3.1V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C