NCP304HSQ27T1G
Voltage Detectors / Monitors 2.7V Detector w/Reset High
product image
NCP304HSQ27T1G Picture
SeekIC No. : 00595701 Detail
NCP304HSQ27T1G: Voltage Detectors / Monitors 2.7V Detector w/Reset High
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP304HSQ27T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 2.7 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 2.646 V
Overvoltage Threshold : 2.754 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 2.7 V
Undervoltage Threshold : 2.646 V
Overvoltage Threshold : 2.754 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP304HSQ27T1G
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C