NCP304LSQ37T1G
Voltage Detectors / Monitors 3.7V Detector w/Reset Low
product image
NCP304LSQ37T1G Picture
SeekIC No. : 00595391 Detail
NCP304LSQ37T1G: Voltage Detectors / Monitors 3.7V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP304LSQ37T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3.7 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 3.626 V
Overvoltage Threshold : 3.774 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Monitored Voltage : 3.7 V
Undervoltage Threshold : 3.626 V
Overvoltage Threshold : 3.774 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP304LSQ37T1G
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C