NCP305LSQ18T1G
Voltage Detectors / Monitors 1.8V Detector w/Reset Low
product image
NCP305LSQ18T1G Picture
SeekIC No. : 00595678 Detail
NCP305LSQ18T1G: Voltage Detectors / Monitors 1.8V Detector w/Reset Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP305LSQ18T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.8 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 1.764 V
Overvoltage Threshold : 1.836 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 1 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 1.8 V
Undervoltage Threshold : 1.764 V
Overvoltage Threshold : 1.836 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP305LSQ18T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C