NCP3335ADM500R2G
Low Dropout (LDO) Regulators 5V 500mA LDO w/RBP
product image
NCP3335ADM500R2G Picture
SeekIC No. : 00514661 Detail
NCP3335ADM500R2G: Low Dropout (LDO) Regulators 5V 500mA LDO w/RBP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP3335ADM500R2G
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.34 V at 500 mA Output Current : 0.83 A
Load Regulation : 0.04 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : Micro
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 0.34 V at 500 mA
Load Regulation : 0.04 mV / mA
Package / Case : Micro
Output Current : 0.83 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP3335ADM500R2G
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.6 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)500mA
Current Short Circuit (Isc)930mA