NCP3985SN18T1G
Low Dropout (LDO) Regulators RF LDO / 150mA
product image
NCP3985SN18T1G Picture
SeekIC No. : 00515444 Detail
NCP3985SN18T1G: Low Dropout (LDO) Regulators RF LDO / 150mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP3985SN18T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 150 mA Load Regulation : 25 mV
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSOP-5
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Load Regulation : 25 mV
Output Voltage : 1.8 V
Package / Case : TSOP-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP3985SN18T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.3 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)200mA
Current Short Circuit (Isc)210mA