NCP3985SN28T1G
Low Dropout (LDO) Regulators RF LDO / 150mA
product image
NCP3985SN28T1G Picture
SeekIC No. : 00508743 Detail
NCP3985SN28T1G: Low Dropout (LDO) Regulators RF LDO / 150mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP3985SN28T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.155 V at 150 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 25 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-5
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 5.5 V
Load Regulation : 25 mV
Output Voltage : 2.8 V
Package / Case : TSOP-5
Dropout Voltage (Max) : 0.155 V at 150 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP3985SN28T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.3 ~ 5.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)200mA
Current Short Circuit (Isc)210mA