NCP500-150
Features: • 50 Vrms Output Noise Without Use of Bypass Capacitor• Low Dropout Voltage 170 mV at 150 mA Typical)• 62 dB Ripple Rejection from 10 Hz to 100 kHz• Excellent Line and Load Regulation• Wide Operating Voltage Range (1.8 V to 6.0 V)• High Accuracy Output...
product image
NCP500-150 Picture
SeekIC No. : 004433016 Detail
NCP500-150: Features: • 50 Vrms Output Noise Without Use of Bypass Capacitor• Low Dropout Voltage 170 mV at 150 mA Typical)• 62 dB Ripple Rejection from 10 Hz to 100 kHz• Excellent Line ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP500-150
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 50 Vrms Output Noise Without Use of Bypass Capacitor
• Low Dropout Voltage 170 mV at 150 mA Typical)
• 62 dB Ripple Rejection from 10 Hz to 100 kHz
• Excellent Line and Load Regulation
• Wide Operating Voltage Range (1.8 V to 6.0 V)
• High Accuracy Output Voltage (±1.5 %)
• Fast Enable Turn-On Time of 20 Sec Typical)
• Standby Quiescent Current (0.1 A Typical)
• Enable Can be Driven Directly by 1 V Logic
• Industrial Temperature Range (-40°C to +85°C)
• SOT-23-5 (TSOP-5) Package
Application
• Noise Sensitive Circuits
• Post-Regulation of SMPS
• Handheld Instruments
• Camcorders and Cameras
Description
The NCP500 is a CMOS Low Noise LDO voltage regulator designed to improve the performance of noise sensitive circuits in portable products. Featuring low dropout voltage and a small 5 lead SOT-23 package size, the NCP500 LDO regulator provides space and cost savings and is ideal for applications that require low noise operation, fast enable response times and low dropout. The device has been optimized for use in cellular handsets which require low noise operation. NCP500  achieves its low noise performance without the need of an external noise bypass capacitor. Operating within a voltage range of 1.8 volts to six volts, the NCP500 has an enable pin and current limit and temperature limit protection circuits. NCP500  has also been designed to be used with small, low cost ceramic capacitors and requires a minimum output capacitor of 1 micro farad. The NCP500 is available with output voltages of 1.8 V, 2.5 V, 2.8 V, 3.0 V and 3.3 V.