NCP662SQ27T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.7V 100mA w/Enable
product image
NCP662SQ27T1G Picture
SeekIC No. : 00515634 Detail
NCP662SQ27T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.7V 100mA w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP662SQ27T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 100 mA Output Current : 280 mA
Load Regulation : 40 mV Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Load Regulation : 40 mV
Input Voltage MAX : 6 V
Output Voltage : 2.7 V
Package / Case : SC-82AB-4
Dropout Voltage (Max) : 0.5 V at 100 mA
Output Current : 280 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP662SQ27T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.7 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA