NCP662SQ28T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 100mA w/Enable
product image
NCP662SQ28T1G Picture
SeekIC No. : 00515673 Detail
NCP662SQ28T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.8V 100mA w/Enable
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP662SQ28T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.8 V
Output Current : 280 mA Load Regulation : 40 mV
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SC-82AB-4
Description
Dropout Voltage (Max) :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Load Regulation : 40 mV
Output Voltage : 2.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Package / Case : SC-82AB-4
Output Current : 280 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP662SQ28T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.8 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA