NCP698SQ15T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA CMOS LDO
product image
NCP698SQ15T1G Picture
SeekIC No. : 00515571 Detail
NCP698SQ15T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA CMOS LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP698SQ15T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 80 mA Output Current : 280 mA
Load Regulation : 60 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-82 AB
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 60 mV
Output Current : 280 mA
Package / Case : SC-82 AB
Dropout Voltage (Max) : 0.8 V at 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP698SQ15T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-4, SC-82-4, SOT-323-4, SOT-343
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA