NCP699SN29T1G
Low Dropout (LDO) Regulators 150mA 2.9V CMOS LDO
product image
NCP699SN29T1G Picture
SeekIC No. : 00515412 Detail
NCP699SN29T1G: Low Dropout (LDO) Regulators 150mA 2.9V CMOS LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP699SN29T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.9 V
Dropout Voltage (Max) : 0.42 V at 150 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-5
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 150 mA
Output Voltage : 2.9 V
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Package / Case : TSOP-5
Dropout Voltage (Max) : 0.42 V at 150 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP699SN29T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input3.9 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)300mA