NCP699SN33T1G
Low Dropout (LDO) Regulators CMOS LDO 150mA 3.3V
product image
NCP699SN33T1G Picture
SeekIC No. : 00508512 Detail
NCP699SN33T1G: Low Dropout (LDO) Regulators CMOS LDO 150mA 3.3V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP699SN33T1G
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.36 V at 150 mA Output Current : 150 mA
Load Regulation : 0.8 mV / mA Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 6 V
Load Regulation : 0.8 mV / mA
Package / Case : TSOP-5
Dropout Voltage (Max) : 0.36 V at 150 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP699SN33T1G
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input4.3 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA
Current Short Circuit (Isc)150mA