NCP803SN293D3T1G
Supervisory Circuits ANA 2.93V MCROPROC RESET
product image
NCP803SN293D3T1G Picture
SeekIC No. : 00543391 Detail
NCP803SN293D3T1G: Supervisory Circuits ANA 2.93V MCROPROC RESET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP803SN293D3T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.2 V to 4.9 V
Undervoltage Threshold : 2.89 V Overvoltage Threshold : 2.96 V
Output Type : Active Low, Open Drain Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No Backup
Power-Up Reset Delay (Typ) : 330 ms Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.2 V Supply Current (Typ) : 0.8 uA
Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Supply Voltage - Min : 1.2 V
Undervoltage Threshold : 2.89 V
Overvoltage Threshold : 2.96 V
Monitored Voltage : 1.2 V to 4.9 V
Power-Up Reset Delay (Typ) : 330 ms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP803SN293D3T1G
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-3, TO-236-3
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout100 ms Minimum
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.93V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C