NCV2575D2T-12R4G
Switching Converters, Regulators & Controllers ANA 12V 1A PW SW REG
product image
NCV2575D2T-12R4G Picture
SeekIC No. : 00586167 Detail
NCV2575D2T-12R4G: Switching Converters, Regulators & Controllers ANA 12V 1A PW SW REG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV2575D2T-12R4G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Packaging : Reel
Description
Output Voltage :
Output Current :
Output Power :
Input Voltage :
Switching Frequency :
Operating Temperature Range :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Reel
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV2575D2T-12R4G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4.75 ~ 40 V
Voltage - Output12V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Switching52kHz