NCV2931AD-5.0R2
Low Dropout (LDO) Regulators 5V 100mA
product image
NCV2931AD-5.0R2 Picture
SeekIC No. : 00531851 Detail
NCV2931AD-5.0R2: Low Dropout (LDO) Regulators 5V 100mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV2931AD-5.0R2
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 40 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 10 mA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 50 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8 Narrow
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 40 V
Load Regulation : 50 mV
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 10 mA
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV2931AD-5.0R2
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input6 ~ 26 V