NCV301LSN12T1
Voltage Detectors / Monitors 1.2V Detector
product image
NCV301LSN12T1 Picture
SeekIC No. : 00599335 Detail
NCV301LSN12T1: Voltage Detectors / Monitors 1.2V Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV301LSN12T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.2 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 1.176 V
Overvoltage Threshold : 1.224 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 1.2 V
Undervoltage Threshold : 1.176 V
Overvoltage Threshold : 1.224 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV301LSN12T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C