NCV301LSN12T1G
Voltage Detectors / Monitors 1.2V Detector w/N-Channel Output
product image
NCV301LSN12T1G Picture
SeekIC No. : 00596031 Detail
NCV301LSN12T1G: Voltage Detectors / Monitors 1.2V Detector w/N-Channel Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV301LSN12T1G
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.2 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 1.176 V
Overvoltage Threshold : 1.224 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 1.2 V
Undervoltage Threshold : 1.176 V
Overvoltage Threshold : 1.224 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV301LSN12T1G
VendorON Semiconductor (VA)
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C