NCV301LSN16T1G
Voltage Detectors / Monitors 1.6V Detector w/N-Channel Output
product image
NCV301LSN16T1G Picture
SeekIC No. : 00595880 Detail
NCV301LSN16T1G: Voltage Detectors / Monitors 1.6V Detector w/N-Channel Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCV301LSN16T1G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.6 V
Output Type : Open Drain Undervoltage Threshold : 1.568 V
Overvoltage Threshold : 1.632 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Voltages Monitored : 1
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Output Type : Open Drain
Monitored Voltage : 1.6 V
Undervoltage Threshold : 1.568 V
Overvoltage Threshold : 1.632 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCV301LSN16T1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout-
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold1.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C