NJM2370R33-TE2
Low Dropout (LDO) Regulators LDO w/ On/Off Cntrl
product image
NJM2370R33-TE2 Picture
SeekIC No. : 00520231 Detail
NJM2370R33-TE2: Low Dropout (LDO) Regulators LDO w/ On/Off Cntrl
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NJM2370R33-TE2
Mfg:
NJR
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.3 V Output Current : 180 mA
Load Regulation : 0.03 % / mA Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VSP-8
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.3 V
Output Current : 180 mA
Input Voltage MAX : 20 V
Load Regulation : 0.03 % / mA