NKE0303S
DC/DC Converters 1W 3-3V OUT SIP4
product image
NKE0303S Picture
SeekIC No. : 002732860 Detail
NKE0303S: DC/DC Converters 1W 3-3V OUT SIP4
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NKE0303S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 2.97 V to 3.63 V Input Voltage (nominal) : 3.3 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V
Output Current (Channel 1) : 303 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Package / Case Size : SIP
Output Voltage (Channel 1) : 3.3 V
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage Range : 2.97 V to 3.63 V
Input Voltage (nominal) : 3.3 V
Output Current (Channel 1) : 303 mA
Features:
` New Sub-Miniature SIP & DIP Styles
` 3kVDC Isolation
` Efficiency to 81%
` Wide Temperature performance at full 1 Watt load, 40°C to 85°C
` Increased Power Density to 1.95W/cm3
` UL 94V-0 Package Material
` Footprint 0.69cm2
` Single Isolated Output
` Industry Standard Pinout
` 3.3V, 5V & 12V Input
` 3.3V, 5V, 9V, 12V and 15V Output
` No Heatsink Required
` Internal SMD Construction
` Fully Encapsulated with Toroidal Magnetics
` No External Components Required
` MTTF up to 2.4 Million hours
` Custom Solutions Available
` No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Short circuit duration4
1 second
Internal power dissipation 550mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds 300
Input voltage VIN , NKA03 types
5.5V
Input voltage VIN , NKA05 types 7V
Input voltage VIN, NKA12 types 15V
1 Calculated using MIL-HDBK-217F with nominal input voltage at full load.
2 See derating curve.
3 12V input types have typically 3% less load regulation change.