NKE1209D
DC/DC Converters 1W 12V to 9V 111mA
product image
NKE1209D Picture
SeekIC No. : 002751914 Detail
NKE1209D: DC/DC Converters 1W 12V to 9V 111mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NKE1209D
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : DIP
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 111 mA