NLP150L-96S9J
Linear and Switching Power Supplies 48v 150W 3.8" x 6.8"
product image
NLP150L-96S9J Picture
SeekIC No. : 002757451 Detail
NLP150L-96S9J: Linear and Switching Power Supplies 48v 150W 3.8" x 6.8"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NLP150L-96S9J
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Supplies
Description
Commercial/Medical :
Output Power Rating :
Input Voltage :
Number of Outputs :
Output Voltage (Channel 1) :
Output Current (Channel 1) :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Mounting Style :
Dimensions :
Product : Switching Supplies
Description
The NLP150L-96S9J is one member of the NLP150L series.The NLP150L series of 150 Watt AC/DC open frame power supplies are available with single, triple or quad outputs. The single and triple output versions described in this datasheet are housed in a 3.8 x 6.8 x 1.26 inch package. All NLP150L series power supplies are harmonic current corrected to meet the EN61000-3-2 standard, and support current sharing.
Features of the NLP150L-96S9J are:(1)90VAC to 264VAC universal input range; (2)provides low voltage outputs of 3.3V; (3)EN61000-3-2 compliant; (4)overvoltage and short circuit protection; (5)power fail detection; (6)current sharing (on VA and VB); (7)3.8 x 6.8 x 1.26 inches; (8)UL, CSA and VDE safety approvals and CE-marked to LVD; (9)compliance to EN55022-B conducted noise standard; (10)compliance to EN55022-A radiated noise standard; (11)meets all applicable and relevant immunity standards EN61000-4-2, -3, -4, -5 and -6.The power supplies are designed for use in 1U shelves or boxes, and are primarily intended for networking applications that have a heavy logic content, such as access concentrators, midrange routers, LAN switches and shared media hubs.
The absolute maximum ratings of the NLP150L-96S9J can be summarized as:(1)storage temperature range:-40 to 85;(2)operating ambient temperature:-0 to 50;(3)input voltage range:90 to 264V;(4)input surge current:40A.Minimum load required for correct start-up and operation on single outputs and on main output of multiple versions. Failure to observe minimum load on main output will not allow the supply to start-up correctly. Some electronic test loads have a large delay time before they start drawing current even though the voltage from the supply is present. During this time delay, there is no load on the output and as a result, the supply may not be able to start-up properly and maintain its correct output voltage. In these instances, a dummy resistive load across the output may be necessary to load the output of the supply until the test load can function correctly and draw the intended minimum load. Minimum load required on auxiliary outputs to maintain regulation.