NMA2405D
DC/DC Converters 1W DUAL 24V/5V DIP
product image
NMA2405D Picture
SeekIC No. : 002734138 Detail
NMA2405D: DC/DC Converters 1W DUAL 24V/5V DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMA2405D
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Current (Channel 1) : +/- 100 mA Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Current (Channel 2) : +/- 100 mA Package / Case Size : DIP
Description
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Input Voltage Range : 21.6 V to 26.4 V
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Voltage (Channel 2) : 5 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 5 V
Output Power : 0.5 W
Output Current (Channel 2) : +/- 100 mA
Output Current (Channel 1) : +/- 100 mA
Features:
· Dual Output from a Single Input Rail
· Industry Standard Pinout
· Power Sharing on Output
· 1kVDC Isolation
· Efficiency to 80%
· Power Density 0.85W/cm3
· 24V & 48V Input
· 5V, 9V, 12V and 15V Output
· Footprint from 1.17cm2
· UL 94V-0 Package Material
· No Heatsink Required
· Internal SMD Construction
· Toroidal Magnetics
· Fully Encapsulated
· No External Components Required
· Custom Solutions Available
Specifications
Short-circuit duration3  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 second
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds  . . . . . . 300°C
Input voltage VIN, NMA24 types . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  28V
Input voltage VIN, NMA48 types  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54V