NME1209D
Features: Wide Temperature Performance atfull 1 Watt load, 40°C to 85°CSingle Isolated OutputIndustry Standard Pinout1kVDC IsolationEfficiency to 80%Power Density 1.53W/cm35V & 12V Input5V, 9V, 12V and 15V OutputFootprint from 0.69cm2UL 94V-0 Package MaterialNo Heatsink RequiredInternal SMD Co...
product image
NME1209D Picture
SeekIC No. : 004434927 Detail
NME1209D: Features: Wide Temperature Performance atfull 1 Watt load, 40°C to 85°CSingle Isolated OutputIndustry Standard Pinout1kVDC IsolationEfficiency to 80%Power Density 1.53W/cm35V & 12V Input5V, 9V, ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NME1209D
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
 Wide Temperature Performance at
full 1 Watt load, 40°C to 85°C
 Single Isolated Output
 Industry Standard Pinout
 1kVDC Isolation
 Efficiency to 80%
 Power Density 1.53W/cm3
 5V & 12V Input
 5V, 9V, 12V and 15V Output
 Footprint from 0.69cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 MTTF up to 2.9 Million Hours
 Custom Solutions Available
 Pin Compatible with LME &
NML Series
 SIP & DIP Package Styles
 PCB Mounting
Specifications
Short-circuit duration3                                                                1 second
Internal power dissipation                                                          450mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                   300°C
Input voltage VIN, NME05 types                                                 7V
Input voltage VIN, NME12 types                                                 15V