NMF1205SC
DC/DC Converters 1W SINGLE REG 12-5V Single Output
product image
NMF1205SC Picture
SeekIC No. : 002715203 Detail
NMF1205SC: DC/DC Converters 1W SINGLE REG 12-5V Single Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMF1205SC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 11.4 V to 12.6 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Mounting Style : Through Hole
Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 11.4 V to 12.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMF1205SC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 100mA