NMJ1209S
DC/DC Converters DC-DC CONVERTER SIP7
product image
NMJ1209S Picture
SeekIC No. : 002751883 Detail
NMJ1209S: DC/DC Converters DC-DC CONVERTER SIP7
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMJ1209S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 0.5 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 9 V
Output Current (Channel 1) : 55 mA Output Voltage (Channel 2) : 9 V
Output Current (Channel 2) : +/- 55 mA Package / Case Size : SIP
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 9 V
Output Voltage (Channel 2) : 9 V
Output Current (Channel 1) : 55 mA
Output Power : 0.5 W
Output Current (Channel 2) : +/- 55 mA
Features:
Wide Temperature Performance at Full 1W Load, 40°C to 85°C
BS EN 60950 Certified
5.2kVDC Isolation (1 Minute)
Dual Outputs
Power Sharing
SIP Package Style
Efficiency to 80%
Power Density 0.42W/cm3
5V & 12V Input
5V, 9V, 12V & 15V Output
Pin Compatible with NMV Series SIP DC/DC Converters
Footprint 1.91cm2
UL 94V-0 Package Material
No Heatsink required
Internal SMD Construction
Toroidal Magnetics
Fully Encapsulated
MTTF up to 1.6 Million Hours
Custom Solutions Available
Specifications
Short-circuit duration3                                                                     1 second
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                        300°C
Input voltage VIN, NMJ05 types                                                       7V
Input voltage VIN, NMJ12 types                                                       15V
Description
The NMJ NMJ1209S series are dual output DC/DC converters in a 7 pin SIP package style offering pin and functionality compatibility with the NMV series SIP DC/DC converters.