NMV1205SC
DC/DC Converters 1W +/-5Vout +/-100mA 12Vin 3kVDC Iso SIP
product image
NMV1205SC Picture
SeekIC No. : 002715237 Detail
NMV1205SC: DC/DC Converters 1W +/-5Vout +/-100mA 12Vin 3kVDC Iso SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMV1205SC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA Output Voltage (Channel 2) : - 5 V
Output Current (Channel 2) : - 100 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case Size : SIP
Description
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Package / Case Size : SIP
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 100 mA
Output Voltage (Channel 2) : - 5 V
Output Current (Channel 2) : - 100 mA
Mounting Style : Through Hole
Parameters:
Technical/Catalog InformationNMV1205SC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input12VDC
Output±5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 100mA
2nd Output-5 VDC @ 100mA