NMV1209S
DC/DC Converters 1W 12v to +/-9V 55mA
product image
NMV1209S Picture
SeekIC No. : 002753051 Detail
NMV1209S: DC/DC Converters 1W 12v to +/-9V 55mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMV1209S
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Output Current (Channel 1) : 55 mA Output Voltage (Channel 2) : - 9 V
Output Current (Channel 2) : - 55 mA Mounting Style : Through Hole
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : SIP
Output Voltage (Channel 1) : 9 V
Input Voltage Range : 10.8 V to 13.2 V
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Voltage (Channel 2) : - 9 V
Mounting Style : Through Hole
Output Current (Channel 1) : 55 mA
Output Current (Channel 2) : - 55 mA
Features:
 Wide Temperature performance at full 1 Watt load, 40°C to 85°C
 3kVDC Isolation (1 minute)
 Single or Dual Output
 Industry Standard Pinout
 Power Sharing on Dual Output
 Efficiency to 78%
 Power Density up to 0.90W/cm3
 5V & 12V Input
 5V, 9V, 12V and 15V Output
 Footprint from 1.17cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 MTTF up to 2.9 Million hours
 Custom Solutions Available
 No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Internal power dissipation                                                                   560mW
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                            300°C
Input voltage VIN, NMV05 types                                                          7V
Input voltage VIN, NMV12 types                                                          15V