NMV2409S
Features: 3kVDC Isolation (1 minute)Single or Dual OutputIndustry Standard PinoutPower Sharing on Dual OutputEfficiency to 80%Power Density up to 0.90W/cm324V & 48V Input5V, 9V, 12V and 15V OutputFootprint from 1.17cm2UL 94V-0 Package MaterialNo Heatsink RequiredInternal SMD ConstructionToroid...
product image
NMV2409S Picture
SeekIC No. : 004434958 Detail
NMV2409S: Features: 3kVDC Isolation (1 minute)Single or Dual OutputIndustry Standard PinoutPower Sharing on Dual OutputEfficiency to 80%Power Density up to 0.90W/cm324V & 48V Input5V, 9V, 12V and 15V Outp...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NMV2409S
Description
Features:
 3kVDC Isolation (1 minute)
 Single or Dual Output
 Industry Standard Pinout
 Power Sharing on Dual Output
 Efficiency to 80%
 Power Density up to 0.90W/cm3
 24V & 48V Input
 5V, 9V, 12V and 15V Output
 Footprint from 1.17cm2
 UL 94V-0 Package Material
 No Heatsink Required
 Internal SMD Construction
 Toroidal Magnetics
 Fully Encapsulated
 No External Components Required
 Custom Solutions Available
 No Electrolytic or Tantalum Capacitors
Specifications
Short-circuit duration3                                                                   1 second
Lead temperature 1.5mm from case for 10 seconds                      300°C
Input voltage VIN, NMV24 types                                                    28V
Input voltage VIN, NMV48 types                                                    54V
Description
The NMV Series offers single or dual output versions in the same size package as the popular NMA series. The higher isolation of NMV2409S is particularly useful in control type applications where the standard 1kV is not sufficient.