NOJB107M004RWJ
Niobium Oxide Capacitors 4V 100uF 20%
product image
NOJB107M004RWJ Picture
SeekIC No. : 001064378 Detail
NOJB107M004RWJ: Niobium Oxide Capacitors 4V 100uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NOJB107M004RWJ
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 4 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
ESR : 1.4 Ohms Package / Case : 1210 (3528 metric)
Height : 2.1 mm Packaging : Reel
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 4 Volts
Packaging : Reel
Capacitance : 100 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Package / Case : 1210 (3528 metric)
Height : 2.1 mm
ESR : 1.4 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNOJB107M004RWJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)1.400 Ohm
Package / Case3528-21 (EIA)
Manufacturer Size CodeB
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Current - Leakage8A
Dissipation Factor16%