NP33N06YDG-E1-AY
MOSFET N-CH 60V 33A 8HSON
product image
NP33N06YDG-E1-AY Picture
SeekIC No. : 003434114 Detail
NP33N06YDG-E1-AY: MOSFET N-CH 60V 33A 8HSON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NP33N06YDG-E1-AY
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Renesas Electronics America
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 15.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 60V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 33A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14 mOhm @ 16.5A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 78nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3900pF @ 25V
Power - Max: 1W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SMD, Flat Lead Exposed Pad Supplier Device Package: 8-HSON
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 250µA
Power - Max: 1W
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 33A
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 78nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 3900pF @ 25V
Manufacturer: Renesas Electronics America
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14 mOhm @ 16.5A, 10V