NSS20200LT1G
Transistors Bipolar (BJT) 20V PNP LOW VCE(SAT) XTR
product image
NSS20200LT1G Picture
SeekIC No. : 00203857 Detail
NSS20200LT1G: Transistors Bipolar (BJT) 20V PNP LOW VCE(SAT) XTR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NSS20200LT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : PNP Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 20 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 7 V Maximum DC Collector Current : 2 A
DC Collector/Base Gain hfe Min : 250 Configuration : Single
Maximum Operating Frequency : 100 MHz (Min) Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Transistor Polarity : PNP
Package / Case : SOT-23
Emitter- Base Voltage VEBO : 7 V
Maximum Operating Frequency : 100 MHz (Min)
Maximum DC Collector Current : 2 A
DC Collector/Base Gain hfe Min : 250
Parameters:
Technical/Catalog InformationNSS20200LT1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypePNP
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Power - Max540mW
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce250 @ 500mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic180mV @ 200mA, 2A
Frequency - Transition100MHz