NTB125N02R
MOSFET 24V 125A N-Channel
product image
NTB125N02R Picture
SeekIC No. : 00165071 Detail
NTB125N02R: MOSFET 24V 125A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTB125N02R
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 18.6 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.6 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.6 mOhms
Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Continuous Drain Current : 18.6 A
Features:
• Planar HD3e Process for Fast Switching Performance
• Body Diode for Low trr and Qrr and Optimized for Synchronous Operation
• Low Ciss to Minimize Driver Loss
• Optimized Qgd and RDS(on) for Shoot−through Protection
• Low Gate Charge
Specifications
 Parameter  Symbol  Value  Unit
 Drain−to−Source Voltage  VDSS  24  Vdc
 Gate−to−Source Voltage − Continuous  VGS  ±20  Vdc
 Thermal Resistance − Junction−to−Case
Total Power Dissipation @ TC = 25
Drain Current −
Continuous @ TC = 25, Chip
Continuous @ TC = 25, Limited by Package
Continuous @ TA = 25, Limited by Wires
Single Pulse (tp = 10 s)
 RJC
PD
ID
ID
 1.1
 /W
W
A
A
 Thermal Resistance −
Junction−to−Ambient (Note 1)
Total Power Dissipation @ TA = 25
Drain Current − Continuous @ TA = 25
 RJA
PD
 46
 Thermal Resistance −
Junction−to−Ambient (Note 2)
 RJA
 63
 Operating and Storage Temperature Range  TJ, Tstg  −55 to
 Single Pulse Drain−to−Source Avalanche
Energy − Starting TJ = 25
(VDD = 50 Vdc, VGS = 10 Vdc, IL = 15.5 Apk,
L = 1 mH, RG = 25 )
 EAS  120  mJ
 Maximum Lead Temperature for Soldering
Purposes, 1/8, from Case for 10 Seconds
 TL  260
Parameters:
Technical/Catalog InformationNTB125N02R
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)24V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15.9A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.6 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3440pF @ 20V
Power - Max1.98W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 4.5V