NTB52N10G
MOSFET 100V 52A N-Channel
product image
NTB52N10G Picture
SeekIC No. : 00159976 Detail
NTB52N10G: MOSFET 100V 52A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTB52N10G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 52 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 mOhms
Continuous Drain Current : 52 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationNTB52N10G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C52A
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 26A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3150pF @ 25V
Power - Max2W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs135nC @ 10V