NTD110N02R
MOSFET 24V 110A N-Channel
product image
NTD110N02R Picture
SeekIC No. : 00165089 Detail
NTD110N02R: MOSFET 24V 110A N-Channel
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTD110N02R
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 32 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.6 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 4.6 mOhms
Continuous Drain Current : 32 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 24 V
Features:
• Planar HD3e Process for Fast Switching Performance
• Low RDS(on) to Minimize Conduction Loss
• Low Ciss to Minimize Driver Loss
• Low Gate Charge
• Optimized for High Side Switching Requirements in
High−Efficiency DC−DC Converters
• Pb−Free Packages are Available
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Rating Symbol Value Unit
Drain−to−Source Voltage VDSS 24 V
Gate−to−Source Voltage − Continuous VGS ±20 V
Thermal Resistance − Junction−to−Case
Total Power Dissipation @ TC = 25°C
Drain Current
− Continuous @ TC = 25°C, Chip
− Continuous @ TC = 25°C,
Limited by Package
− Continuous @ TA = 25°C,
Limited by Wires
− Single Pulse (tp = 10 s)
RJC
PD
ID
ID
1.35
°C/W
W
A
A
Thermal Resistance
− Junction−to−Ambient (Note 1)
− Total Power Dissipation @ TA = 25°C
− Drain Current − Continuous @ TA = 25°C
RJA
PD
52
°C/W
W
Thermal Resistance
− Junction−to−Ambient (Note 2)
RJA
100
Operating and Storage
Temperature Range
TJ, Tstg −55 to 175 °C
Single Pulse Drain−to−Source Avalanche
Energy − Starting TJ = 25°C
(VDD = 50 Vdc, VGS = 10 Vdc,
IL = 15.5 Apk, L = 1.0 mH, RG = 25 )
EAS 120
Maximum Lead Temperature for Soldering
Purposes, (1/8", from case for 10 s)
260 °C
1. When surface mounted to an FR4 board using 0.5 sq in drain pad size.
2. When surface mounted to an FR4 board using the minimum recommended pad size.
Description
The NTD110N02R is a power MOSFET 24 V, 110 A, N-channel DPAK.In no event shall Sensitron Semiconductor be liable for any damages that may result from an accident or any other cause during operation of the user's units according to the datasheet(s). Sensitron Semiconductor of NTD110N02R assumes no responsibility for any intellectual property claims or any other problems that may result from applications of information, products or circuits described in the datasheets.
The absolute maximum ratings of the NTD110N02R can be summarized as:(1)drain-to-source voltage:24 V;(2)storage temperature range:-55 to 175;(3)gate-to-source voltage:±20V;(4)operating temperature:-55 to 175;(5)continuous drain current:110A.Maximum ratings are those values beyond which device damage can occur.Maximum ratings applied to the device are individual stress limit values (not normal operating conditions) and are not valid simultaneously. If these limits are exceeded, device functional operation of NTD110N02R is not implied, damage may occur and reliability may be affected.SCILLC reserves the right to make changes without further notice to any products herein. SCILLC makes no warranty, representation or guarantee regarding the suitability of its products for any particular purpose, nor does SCILLC assume any liability arising out of the application or use of any product or circuit, and specifically disclaims any and all liability, including without limitation special, consequential or incidental damages."Typical" parameters which may be provided in SCILLC data sheets and/or specifications can and do vary in different applications and actual performance may vary over time.All operating parameters, including "Typicals" must be validated for each customer application by customer's technical experts.