NTE15035
product image
NTE15035 Picture
SeekIC No. : 004436079 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NTE15035
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
PIF Section
` 3Stage Variable Gain PIF Amplifier
` High Speed Peak AGC with Dual Time Constants
` Single End AFT Output with Defeat Function
` A Delayed RF AGC Output (Reverse AGC)
` Sync Positive Detected Video Output Polarity
` Internal Black/White Noise Inverter
QuasiParallel Inter Carrier Detector
` 3Stage Variable Gain Intercarrier IF Amplifier
` Independent Peak AGC
` Intercarrier Detector with 90 deg. Carrier Shifter
SIF Section:
` 3Stage Limiter Amplifier
` Differential Peak Detector
` Separated Detector Output and Electronic Attenuater Input for Multiplex TV Sound Reception
` Excellent Electronic Attenuater
` Preamplifier with an NF Terminal
Video Section:
` 2nd Order Picture Sharpness (DC Control)
` Contrast Control with UniColor Function
` Brightness Control with Pedestal Clamping Circuit (Adjustable DC Restoration Ratio)
` Internal Vertical Blanking
Chroma Section:
` ACC Circuit
` Color Control Circuit
` UniColor Control Circuit
` Adjustment Free APC Circuit
` Tint Control Circuit With Sync Pulse Output
` Color Differential Outputs
Deflection Section:
` Excellent Sync Separator
` Adjustment Free Count Down System
` Stable Vertical Synchronization
` SawTooth Type AFC
` Horizontal PreDriver
` XRay Protector
` Vertical Drive Amplifier
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage, VCC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12V
Input Signal Level, ein . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5Vpp
RF AGC Voltage, VRFAGC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  15V
Horizontal Section Supply Voltage, VCCH . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12V
Power Dissipation, PD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2660mW
           Derate Above 25°C . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 212mW/°C
Operating Temperature Range, Topr . . . . . . . . . . . . . .20° to +65°C
Storage Temperature Range, Tstg . . . . . . . . . . . . . .  55° to +150°C