NUP8020X6
PinoutDescriptionThe NUP8020X6 is designed for application requiring transient voltage protection capabilitys. The features of NUP8020X6 are as follows: (1)Protects up to 5 Lines in a Single SOT-563 Package; (2)ESD Rating of Class 3B (Exceeding 8 kV) per Human Body Model and Class C (Exceeding 400...
product image
NUP8020X6 Picture
SeekIC No. : 004436745 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NUP8020X6
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The NUP8020X6 is designed for application requiring transient voltage protection capabilitys. The features of NUP8020X6 are as follows: (1)Protects up to 5 Lines in a Single SOT-563 Package; (2)ESD Rating of Class 3B (Exceeding 8 kV) per Human Body Model and Class C (Exceeding 400 V) per Machine Model.; (3)Compliance with IEC 61000-4-2 (ESD) 15 kV (Air), 8 kV (Contact); (4)This is a Pb-Free Device.
The following is about the absolute maximum ratings of NUP8020X6: (1)Peak Power Dissipation 8x20 sec double exponential waveform: 90 W; (2)Operating Junction Temperature Range: -40 to 125 °C; (3)Storage Temperature Range: -55 to 150 °C; (4)Lead Solder Temperature Maximum(10 seconds): 260°C; (5)Human Body Model (HBM): 16000V; (6)Machine Model (MM): 400V; (7)IEC 61000-4-2 Air (ESD): 15000V; (8)IEC 61000-4-2 Contact (ESD): 8000V.
The electrical characteristics of the NUP8020X6 are: (1)Reverse Working Voltage: 5.0 V; (2)Breakdown Voltage: 6.2 V min, 6.8 V typ and 7.2 V max at IT = 1 mA; (3)Reverse Leakage Current: 0.01 A typ and 0.5 A max at VRWM = 3 V; (4)Capacitance: 54pF typ and 70pF max at VR = 0 V, f = 1 MHz (Line to GND), VR = 2.5 V, f = 1 MHz (Line to GND).