NVS0.7CG-M6
DC/DC Converters
product image
NVS0.7CG-M6 Picture
SeekIC No. : 002730106 Detail
NVS0.7CG-M6: DC/DC Converters
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NVS0.7CG-M6
Mfg:
Power-One
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 6 W
Input Voltage Range : 9 V to 36 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 5 V Output Current (Channel 1) : 0.7 A
Package / Case Size : SOIC-24
Description
Input Voltage (nominal) :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Power : 6 W
Input Voltage Range : 9 V to 36 V
Output Current (Channel 1) : 0.7 A
Package / Case Size : SOIC-24
Features:
·  Single board design
·  8.5 mm height profile
·  Excellent co-planarity
·  Input/output isolation: 1500 Vdc
·  Low conducted and radiated EMI
·  Output overcurrent protection
·  Parallel and series connection providing flexible output voltages and power
·  Full rated output power at 71ºC with convection cooling
·  Operating temperature to 110ºC
·  UL, CSA and EN/IEC60950 (3rd ed.) approved
Application
·  Distributed power architectures
·  Telecommunications equipment
·  LAN/WAN applications
·  Data processing
Specifications
Parameter
Conditions/Description
Min
Max
Units
Operating CaseTemp. (Tc)
At 100% load