NZ9F11VT5G
Zener Diodes ZENER DIODE
product image
NZ9F11VT5G Picture
SeekIC No. : 00272404 Detail
NZ9F11VT5G: Zener Diodes ZENER DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NZ9F11VT5G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 11 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 7.2 mV/K Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-923 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Zener Voltage : 11 V
Power Dissipation : 250 mW
Package / Case : SOD-923
Voltage Temperature Coefficient : 7.2 mV/K
Parameters:
Technical/Catalog InformationNZ9F11VT5G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C