NZ9F18VST5G
Zener Diodes ZENER DIODE
product image
NZ9F18VST5G Picture
SeekIC No. : 00270816 Detail
NZ9F18VST5G: Zener Diodes ZENER DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NZ9F18VST5G
Quick Details
Zener Voltage : 17.955 V Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : 14.2 mV/K Power Dissipation : 200 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA Maximum Zener Impedance : 50 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 50 Ohms
Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 200 mW
Package / Case : SOD-923
Zener Voltage : 17.955 V
Voltage Temperature Coefficient : 14.2 mV/K
Parameters:
Technical/Catalog InformationNZ9F18VST5G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C