NZ9F5V1T5G
Zener Diodes ZENER DIODE
product image
NZ9F5V1T5G Picture
SeekIC No. : 00268958 Detail
NZ9F5V1T5G: Zener Diodes ZENER DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NZ9F5V1T5G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 5.105 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/K Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-923 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 80 Ohms
Power Dissipation : 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV/K
Package / Case : SOD-923
Zener Voltage : 5.105 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNZ9F5V1T5G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr2A @ 1.5V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C