NZ9F8V2ST5G
Zener Diodes ZENER DIODE
product image
NZ9F8V2ST5G Picture
SeekIC No. : 00269280 Detail
NZ9F8V2ST5G: Zener Diodes ZENER DIODE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NZ9F8V2ST5G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 8.19 V Voltage Tolerance : 2 %
Voltage Temperature Coefficient : 4.7 mV/K Power Dissipation : 200 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-923 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Voltage Tolerance : 2 %
Power Dissipation : 200 mW
Package / Case : SOD-923
Voltage Temperature Coefficient : 4.7 mV/K
Zener Voltage : 8.19 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNZ9F8V2ST5G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Tolerance-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C