OPA2132U/2K5E4
High Speed Operational Amplifiers High Speed FET-Input Oper Amplifier
product image
OPA2132U/2K5E4 Picture
SeekIC No. : 00286435 Detail
OPA2132U/2K5E4: High Speed Operational Amplifiers High Speed FET-Input Oper Amplifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
OPA2132U/2K5E4
Mfg:
Texas Instruments
Quick Details
Voltage Gain dB : 130 dB Input Offset Voltage : 0.5 mV
Slew Rate : 20 V/us Operating Supply Voltage : 36 V
Supply Current : 9.6 mA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Packaging : Reel
Description
Number of Channels :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOIC-8
Input Offset Voltage : 0.5 mV
Operating Supply Voltage : 36 V
Voltage Gain dB : 130 dB
Slew Rate : 20 V/us
Supply Current : 9.6 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationOPA2132U/2K5E4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2 - Dual
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate20 V/s
Gain Bandwidth Product8MHz
Current - Supply4mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)5 V ~ 36 V, ±2.5 V ~ 18 V
Output Type-
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias5pA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input Offset250V