OPA227UA/2K5
Operational Amplifiers - Op Amps High Prec Low Noise Oper Amplifier
product image
OPA227UA/2K5 Picture
SeekIC No. : 00291609 Detail
OPA227UA/2K5: Operational Amplifiers - Op Amps High Prec Low Noise Oper Amplifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
OPA227UA/2K5
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Channels : 1 Common Mode Rejection Ratio (Min) : 120 dB
Input Offset Voltage : 0.2 mV Input Bias Current (Max) : 10 nA
Operating Supply Voltage : 36 V Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Slew Rate : 2.3 V/us
Shutdown : No Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Reel
Description
Output Current :
Number of Channels : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : SOIC-8
Common Mode Rejection Ratio (Min) : 120 dB
Input Bias Current (Max) : 10 nA
Shutdown : No
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Operating Supply Voltage : 36 V
Input Offset Voltage : 0.2 mV
Slew Rate : 2.3 V/us
Parameters:
Technical/Catalog InformationOPA227UA/2K5
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1 - Single
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate2.3 V/s
Gain Bandwidth Product8MHz
Current - Supply3.7mA
Current - Output / Channel45mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)5 V ~ 36 V, ±2.5 V ~ 18 V
Output Type-
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2.5nA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input Offset10V